Je med vyráběný z prvních jarních medů. Pokud je med ponechán v klidu, dříve nebo později v celém svém objemu zkrystalizuje. Jarní med s přirozeně vyšší podílem glukózy je pak ve sklenici až nedobytně tvrdý, lze obtížně nabírat a mnohdy nezbývá než jej dloubat lžičkou nebo nožem. Medy z dalších snůšek obvykle již tak pevnou krystalizaci nemívají a proto se běžně nepastují.
Krystalizace je pro med přirozená a nelze ji nijak zabránit. Můžeme ji však usměrnit takovým způsobem, že krystalky medu mechanicky pozměníme na menší. Pastování není nic jiného, než šetrné mechanické promíchávání medu, které se v pravidelných denních intervalech opakuje do té doby, dokud med nezíská konzistenci pasty. Pastování by odborník pojmenoval řízenou krystalizací. Pastování není šlehání, do medu se nesmí dostat vzduch.
- je stejně kvalitní a zdraví prospěšný jako med tekutý
- maminky oceňují, že nestéká dětem z pečiva
- dobře se maže a rozpouští v nápoji
- má výbornou jemnou chuť
- lze lehce namazat i vytažený z lednice, mráz mu nevadí
- má hmotnost jako med tekutý, ve sklenici je ho stejné množství
- svou pastovou konzistenci si uchová, není nutné jej rozehřívat
- od nás vždy 100% RAW, pastujeme ihned po jarním medobraní
Není med, který by byl nejlepší. Každý je unikátní svým složením, každý vznikl poctivou prací včel a z darů přírody. Oba základní druhy medu tj. květový (světlý) a medovicový (tmavší) jsou svým přínosem pro zdraví srovnatelné. Květový obsahuje více pylu (bílkovin), medovicový více minerálních látek. Květový má více snadněji stravitelné glukózy, medovicový zase více fruktózy. Řepkový obsahuje hodně pylu, pohankový rutin, lipový silice pomáhající při léčení zánětů horních cest dýchacích. Ideální je mít doma více druhů a podle potřeby a chuti si vybírat. Stejně jako jsme se to naučili u vína, kdy se již nerozlišuje jen na bílé a červené. Naučme se užívat si rozličnosti medů, které nám příroda poskytuje a drobné včelařství umožňuje.
Ne nemáme, prodáváme tzv. ze dvora. Tento prodej, který umožňuje distribuci malých množství produktů z hospodářství malého chovatele upravuje zákon č. 166/1999 Sb. Med Vám rádi prodáme u nás doma Libhošťi nebo Ostravě. V Libhošťi Vás rádi pohostíme kávou a v případě zájmu si můžeme o včelařství popovídat. V Ostravě to možné není, tam je pouze prodej. Prodáváme po práci nebo o víkendech, vždy po předchozí domluvě.
Při teplotách do 20 stupňů Celsia a v temnu. Právě temno je ale často podceňováno. Pokud necháte sklenici medu při pokojové teplotě je to v pořádku, je však potřeba si uvědomit, že pokud Vám na něj bude na kuchyňské lince či ještě hůře u okna několik hodin denně svítit přímé slunce, může teplota medu dosáhnout i více než třiceti stupňů. Med díky své konzistenci a hustotě dobře drží teplo, bude tak dlouhodobě vystaven podmínkám, které nejsou ke skladování vhodné. Může se rozkvasit.
Medovinu a dokonce velice chutnou máme, nemůžeme Vám ji ale nabídnout. Medovinu, která se legislativně klasifikuje jako tiché víno, můžeme podle zákona vyrobit pro vlastní potřebu, osob ve společné domácnosti, osob blízkých a hostů v množství do 2000 litrů, stejně jako víno malovinaři. Nesmíme ji však prodávat.
Ne, jsme jednoznačně pro sklenice nové. U nového obalu se vyhneme možným komplikacím s kontaminací sklenice, protože u vrácených nemáme jistotu, co, kdo a kdy do nich dával. Včelaři při prodeji jeho včelích produktů by mělo jít především o jejich prvotřídní kvalitu, kterou jim nejlépe dodá nový obal. Použité sklenice můžete využít například při zavařování, případně je darovat někomu, kdo je zužitkuje. Pokud zavařujete často, můžete si s předstihem vyžádat med bez etiket. Etikety se sundávají poměrně špatně. Ušetří Vám to čas. Neupotřebené prázdné sklenice odevzdejte k recyklaci. Recyklace skla je jedním z technologicky nejjednodušších, nejdokonalejších a nejméně energeticky náročných recyklačních kruhů.
Včelaři tomu říkají šum. Jsou to například pylová zrna, která jsou dokladem toho, že med nebyl jemně filtrován. Je to cenná a prospěšná součást medu. Po medobraní se nechává med několik dnů stát, aby šum a kousíčky vosku, které nezachytilo hrubé síto u medometu, vystoupaly na povrch stáčecí nádoby. Šum pak včelař sbírá a často si nechává pro sebe. Zákazníci by to neocenili a včelař by musel vysvětlovat, co že mu to v medu plave. Med z úlu má teplotu cca. 35 stupňů Celsia, po vytočení postupně chladne a tuhne. Při ztekucení je med zahříván na nepřirozených 45 a více stupňů Celsia, stává se tak méně viskózní (hustý), a proto dochází k uvolnění dalších částeček šumu, které stoupají ve sklenici vzhůru pod víčko.
Smíšený či vícedruhový med je ten, který namíchaly včely v úle. Květová snůška např. z lípy se časově kryla s přínosem tmavé medovice z lesa. Takovýto med uložený ve včelím díle není možné vytočit odděleně. Smíšený med tedy nemíchá včelař, není to med podřadné kvality jako u smíšeného vína, spíše naopak. Medy smíšené se vyznačují vyrovnanou chutí. Říká se, že včely spojily dohromady to nejlepší, co z přírody přinesly.
Ano, krystalizace (nesprávně cukernatění) nastává po vytočení u květového medu poměrně rychle. U jarního je med zkrystalizován do třech týdnů, u medu z pozdějších snůšek do měsíce či dvou. Čestnou výjimku tvoří med akátový a čistě medovicové medy, ty krystalizují velice pozvolna. S každým rozpuštěním medu se nástup další krystalizace prodlužuje. To jsou právě medy v obchodní síti, které zůstávají dlouho tekuté. Je tak poznat, že již několikrát prošly procesem ztekucení, případně jemnou filtrací, která odstranila pylová zrna. Je naší českou zvláštností, že zákazník upřednostňuje med tekutý. V zahraničí je to často právě naopak. Jak se správně říká, včely vždy vyrobí bezchybný produkt přírody, pouze člověk jej dokáže pokazit. Proto se snažíme s medem dělat co nejméně. Pokud máte potřebu med ztekutit, je to jen na Vás, jde to šetrně při teplotách do 45 stupňů Celsia. My to běžně neděláme.
Nemáme, lesní med neexistuje.
Při označování se lze setkat s různými názvy medů. Jsou často nepřesné, nejednoznačné, zavádějící a někdy dokonce i klamavé. Z dob minulých přetrvává zavádějící základní označení jako lesní či luční. Med se ale rozlišuje na květový a medovicový. Jak se od sebe tyto medy liší? Především tím, zda včely med vytvořily z nektaru květů stromů a květin nebo z medovice, sladké šťávy vylučované mšicemi. Vyhláška povoluje med označit druhovým původem. Tedy z jaké rostliny pocházel nektar nebo medovice. Pak se med může označit jako květový řepkový, květový lípový, květový slunečnicový, z medovice smrku, buku apod. Na etiketách je nevhodné či přímo v rozporu s vyhláškou a zákonem uvádět slova jako pravý, včelí, čistý, přírodní, léčivý, domácí apod. Med je med. Špinavý, nevčelí, nepravý, nepřírodní či nedomácí totiž neexistuje. Neznalosti této problematiky využívají různí podvodníci a vychytralci. Označení “lesní med“ se uvolnilo a popisují jim vše, co má jen trochu tmavší barvu. Přitom medovice nemusím mít s lesem vůbec nic společného. Tmavý med můžete mít klidně z centra města. Zajímavost, oblíbenost tmavého medu je opět českou či středoevropskou záležitostí. Ve světě jsou více ceněny medy květové, světlé. A ano, rozumíte tomu dobře. Tmavý med, kterému se nesprávně říká lesní, není z květin z lesa, ale jsou to výměšky mšic. Není to však nic špatného, je zdravý, také ho máme rádi. Jen si o jeho původu nedělejme iluze.
Ano máme. Z každého medobraní část medu plníme rovnou do sklenic, část skladujeme ve větších nádobách a plníme jej později. U medů plněných hned po medobraní máte od nás záruku že jde o 100% RAW MED. Také med pastový děláme z medu hned po vytočení, jde tedy také o 100% RAW MED. RAW food vychází z myšlenky, že tepelně upravená strava výrazně ztrácí své výživové hodnoty.
Ano, budeme rádi. Spokojenost a důvěra našich zákazníků je pro nás prioritou. Předvedeme Vám chov v Libhošťi u Nového Jičína, uděláme malou přednášku ze života včel. Půjčíme Vám ochranný klobouk a můžeme se podívat do úlu. Není se čeho bát, včeličky máme hodné a mírné. Pravidelně děláme přednášky a exkurze pro děti ze základních škol. Při troše štěstí uvidíme i královnu matku. Exkurze jsou zdarma. Je nutné se předem domluvit. Chodíme do práce a volné máme většinou jen víkendy. Exkurze jsou možné od května do září.
Do sklenice o objemu 720ml se vejde podle druhu a měrné hustoty od 950-1040g medu. Na etiketě pro jistotu uvádíme hmotnost plnění min. 970g.
Obsah vody v medu – hmotnost jednoho litru medu při 20°C
13 % – 1,4457 kg
14 % – 1,4404 kg
15 % – 1,4350 kg
16 % – 1,4295 kg
17 % – 1,4237 kg
18 % – 1,4171 kg
19 % – 1,4101 kg
20 % – 1,4027 kg
21 % – 1,3950 kg